Zmiany przednowotworowe

Rogowacenie słoneczne

Schorzenie powstaje w skórze pod wpływem długotrwałego, zwykle wieloletniego działania promieni słonecznych. Im skóra jest jaśniejsza i im słońce świeci mocniej, tym krótszy jest czas potrzebny do rozwoju rogowacenia. Na początku zmianę tego rodzaju znacznie łatwiej jest wyczuć, niż zobaczyć. Na skórze twarzy, skroni, czoła, na wyłysiałej części skóry głowy albo na grzbietowych powierzchniach rąk pojawiają się małe chropowate obszary. Mogą się one nieznacznie powiększać, ale bardziej prawdopodobne jest to, że pod wpływem stałej ekspozycji na promienie słoneczne zacznie się pojawiać więcej nowych małych ognisk rogowacenia. Bywa, że zmiany te przekształcają się w raka płaskonabłonkowego. Taka transformacja zdarza się jednak stosunkowo rzadko, z częstością poniżej 1:100, i tylko po dłuższym czasie od momentu wystąpienia schorzenia.

Rogowacenie słoneczne może być zwykle leczone przez lekarza rodzinnego. Jeśli na skórze występują pojedyncze zmiany chorobowe, poddaje się je kauteryzacji bądź zamrażaniu lub usuwa chirurgicznie. Jednakże w sytuacji, kiedy pojawiają się w większej liczbie, ich usunięcie nie jest łatwe.

Złośliwa plama soczewicowata

Jest to płaska brązowa zmiana, która występuje u starszych osób na skórze wystawianej na działanie promieni słonecznych. W tego typu przypadkach w badaniu pod mikroskopem widać większą niż zwykle liczbę melanocytów leżących w warstwie podstawnej naskórka. Ta cecha różnicuje złośliwą plamę soczewicowatą od piegów, w których liczba melanocytów nie jest zwiększona. Zmianę rozpoznaje się, gdy lokalizuje się na policzku, ma więcej niż 2 cm średnicy i w jej obrębie występuje jednocześnie kilka odcieni brązu oraz kolor niebieski lub czarny. Złośliwa plama soczewicowata tak naprawdę jest czerniakiem, który jeszcze nie rozprzestrzenił się do innych obszarów. Ryzyko jej zezłośliwienia jest bardzo duże. Z tego powodu powinno się ją leczyć jak czerniaka.

Przejdź do góry

Nasze Poprzednie Kampanie: