Włókniaki starcze, brodawki miękkie skóry

U każdej osoby na skórze są jakieś skazy. Nazywamy je piegami, pieprzykami, znamionami, znamionami wrodzonymi, brodawkami, torbielami, a nawet po prostu plamami. Jednak przeważnie nie zwracamy na nie uwagi: prawdopodobnie nawet ich nie dostrzegamy. Dopiero jeśli zaczynają zmieniać kształt, barwę czy wielkość zaczynamy się martwić i udajemy się po poradę do lekarza.

Włókniaki starcze są małymi guzkami, które przypominają trochę swym wyglądem brodawki. Występują szczególnie często u kobiet o brązowych oczach i włosach na szyi oraz pod pachami, mogą jednak powstawać we wszystkich okolicach ciała. Większość z nich ma wielkość ziarna gorczycy, choć czasami osiągają rozmiar orzecha laskowego. Niektóre posiadają melaninę i są prawdziwymi pieprzykami, które wystają ponad powierzchnię skóry.

Często włókniaki starcze są mylone ze skupiskami brodawek, ale są to po prostu małe zgrupowania niezłuszczonych nabłonków łączących się z powierzchnią skóry za pomocą szypuły. Można je łatwo usunąć, zrywając u podstawy szypuły lub zawiązując wokół niej nic chirurgiczną. Całkiem naturalne jest to, że nagłe pojawienie się włókniaków starczych na skórze wywołuje obawę, czy nie jest to rozsiew nowotworu. Zmiany te jednak nigdy nie złośliwieją.

Przejdź do góry

Nasze Poprzednie Kampanie: