Inne zmiany na skórze

Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny występuje przede wszystkim u dzieci. Jest to zakażenie wirusem należącym do grupy wirusów ospy – ospy wietrznej i krowiej, w przebiegu którego dochodzi do tworzenia się małych wypukłych grudek (krostek) z zagłębieniem (dołeczkiem) w środku. Kiedy pojawiają się one u dzieci, lekarz rodzinny rozpoznaje je bez trudu i informuje rodzinę, że mogą się utrzymywać przez 6-12 miesięcy, a następnie ustępują samoistnie bez leczenia. Znacznie trudniej jest postawić diagnozę, gdy jeden wykwit pojawi się na skórze osoby dorosłej, ponieważ swym wyglądem bardzo przypomina wczesne stadium raka podstawnokomórkowego. Rozpoznanie można ustalić tylko na podstawie badania mikroskopowego usuniętej chirurgicznie zmiany.

Bliznowiec

Bliznowiec tworzy się w bliźnie powstałej np. w wyniku oparzenia lub operacji. Jest twardym zgrubieniem skóry wystającym ponad jej powierzchnię, zbudowanym z tkanki włóknistej. Pojawia się zamiast prawidłowej cienkiej, linijnej blizny. Szybki rozrost tkanki włóknistej budzi niepokój, czy nie jest to przypadkiem zmiana nowotworowa. Bliznowiec nie jest nowotworem, lecz skutkiem nadmiernego wytwarzania kolagenu w obrębie rany w odpowiedzi na uszkodzenie. Zaburzenie to ma podłoże genetyczne.

Jeśli bliznowiec jest rozpoznany dostatecznie wcześnie, można go leczyć, stosując opatrunek uciskowy przez pierwszych kilka tygodni, do czasu aż zakończy się proces gojenia. Aby zmniejszyć produkcję kolagenu, zmianę można obstrzykiwać steroidami. Nie powinno się jej usuwać chirurgicznie, gdyż nowa blizna (uszkodzenie skóry) spowoduje rozwój nowego bliznowca.

Przejdź do góry

Nasze Poprzednie Kampanie: